5/5 - (2 امتیاز)

ماساڑ بدن و فواید شگفت انگیز آن

ماساژ روشی پرطرفدار برای کاهش دردهایی مثل درد پایین کمر، گردن درد و سردرد تنشی است. امروزه خیلی از بیماران برای تسکین درد به متخصص ماساژ درمانی مراجعه می‌کنند. در ادامه می خواهیم درباره انواع روش‌های ماساژ درمانی و فواید ماساڑ بدن بیشتر صحبت کنیم.

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ یک شکل از ورزش غیرفعال است. کلمه ماساژ از واژه یونانی «Massier» گرفته شده که به معنای مشت و مال دادن است و شامل ماساژ علمی بافت‌های نرم بدن می‌باشد. ماساژ اگر به شیوه درست بر روی بدن برهنه انسان انجام شود می‌تواند بسیار تاثیرگذار و انرژی بخش باشد. ماساژ اصطلاحی کلی است که به فشار دادن، مالش و دستکاری پوست، عضله‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها گفته می‌شود. روش های ماساژ درمانی از وارد نمودن ضربه‌های ملایم تا فشارهای عمقی متغیر بوده و گونه‌های متفاوتی از آن وجود دارد. جالب است بدانید که بدن در اثر ماساژ گرفتن به طور طبیعی ماده‌ای شمیایی با خاصیت ضد درد به نام سروتونین تولید می‌کند. ماساژ تراپی می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد و فرد بیمار با عمیق‌تر شدن خواب درد کمتری را تحمل می‌کند.

فواید ماساڑ و تاثیر آن بر بدن

تاثیرات و فواید ماساژ درمانی بر بدن

طبق تحقیقات اخیر ماساژ می‌تواند در شرایط خاص تأثیرات بسزایی داشته باشد، برای مثال ماساژ می تواند برای کمردردهای مزمن، مفید باشد. زمانی که بیمار مبتلا به کمردرد مزمن به روش‌های معمول درمان، پاسخ نمی‌دهد، پزشکان از برخی از روش‌های درمانی در طب مکمل و جایگزین استفاده می کنند که این روش‌ها عبارت است از ماساژ، طب سوزنی، ریلکسیشن و یوگا. طبق تحقیقاتی روی بیش از ۳۰۰ بیمار با سرطان پیشرفته انجام شد، نشان داد که ماساژ می‌تواند به تسکین درد این افراد کمک کند و شرایط روحی و جسمی آنها را بهبود بخشد. همچنین تحقیقات صورت گرفته روی ۶۴ بیمار مبتلا به گردن درد مزمن نشان داد که ماساژهای درمانی، خیلی بیشتر از آموزش‌های کتاب‌های آموزش خوددرمانی در زمینه‌ی بهبود عملکرد و کم کردن علائم درد، مفید است.

فواید ماساڑ و تاثیر آن بر گردن درد

فواید ماساژ بر بدن

کاهش درد

وقتی در یکی از اندام‌های بدن احساس درد می کنیم، ناخودآگاه محل و موضع درد را ماساژ می‌دهیم. انسان به طور غریزی می‌داند که مالش و ماساژ دادن اندامی که  درد می کند، تا حدی باعث التیام آن ناحیه می‌شود. ماساڑ درمانی می‌تواند هورمون‌های خاصی در بدن ایجاد نماید که سبب بهبود حس درد می‌گردد. بعنوان نمونه هورمون‌های سروتونین یا اندورفین؛ حتی امکان دارد باعث تغییرات فیزیکی در بدن شود که بهبودی را به دنبال دارد.

ماساژ دادن بخشهای دردناک موجب باز شدن رگ‌ها و عروق آن بخش می‌شود و جریان خونی که به اندامها سرازیر می شود، باعث اکسیژن رسانی و نفوذ مواد مغذی به یاخته‌ها و بافت‌ها شده و باعث کمتر شدن درد می‌شود. البته ماساڑ درمانی ناحیه دردناک سبب وارد شدن فشار بر رشته‌های عصبی ناحیه درد می شود و با ریلکس نمودن اعصاب و پایانه‌های حسی درد، سبب کند شدن ارسال پیام‌های درد به سمت نخاع و مغز می‌شود.

فواید ماساڑ بر بدن

توان بخشی در آسیب‌های ورزشی

در طول تمرینات ورزشی و یا مسابقات، احتمال برخورد ضربات به نواحی مختلف بدن تقریباً همیشه وجود دارد، حتی خیلی از مواقع بدن فرد بدون اینکه ضربه ای از بیرون دریافت کند، به خاطر کشیدگی و گرفتگی عضلات در بعضی حرکت‌ها و یا پیچ خوردگی مفاصل و کشیده شدن تاندون‌ها، به دردهای شدید موضعی مبتلا می‌شود. معمولاً در این شرایط ورزشکاران می توانند با کمک گرفتن از انواع ماساژهای تخصصی به دنبال کاهش آسیب‌ها و دردهای ناشی از ضربات و یا حرکت‌های نابجا بر بدن خود باشند.

ماساڑ درمانی و آسیب های ورزشی

کاهش استرس

یکی دیگر از فواید ماساڑ احساس آرامش در محیطی امن و آرام می باشد که به همراه ماساژ بدن، سبب کاهش ضربان قلب و پایین آمدن فشار خون می‌شود. تمرکز ذهن بر ریلکس کردن افکار استرس‌زا را از بین می برد، هر چند به صورت موقت. مجموعه شرایط و حالتهای به وجود آمده، هورمون‌های آرامش بخش در مغز را آزاد کرده و در نتیجه به میزان قابل ملاحظه ای استرس فرد و تولید هورمون کورتیزول کاهش می‌یابد.

ماساڑ و کاهش استرس

وسایل مورد نیاز ماساژ

صندلی ماساژ

صندلی ماساژ، امکان بهره گیری از ماساژ را در هر زمان فراهم می کنند. وجود یک صندلی ماساژ در خانه باعث می شود اوقات فراغت خود را به یک کار آرامش بخش بپردازید. بعد از کار روزانه و بازگشت به خانه می توانید تنها با فشار یک دکمه احساس خستگی روزانه را از بدن خود خارج کنید. اگر صندلی ماساژ ندارید می توانید بصورت هفتگی و یا ماهانه به سالنهای ماساژ مراجعه کنید. برای استفاده از صندلی ماساژ و بهره گیری از فواید ماساڑ با آن، نیازی به درمانگر حرفه ای و یا ماساژور ندارید زیرا صندلی با عملکردهای گوناگونی طراحی شده که می تواند انواع ماساژ را با آن انجام داد.

 ماساڑ با صندلی ماساڑ

ماساژور دستی

اگر امکان تهیه صندلی ماساژ را ندارید می توانید از انواع ماساژورهای دستی که در بازار وجود دارند استفاده کنید. استفاده از انواع ماساژور دستی موجب رفع خستگی و ایجاد حس آرامش و ریلکسی در بدن می شود. همچنین در درمان بیماری هایی مثل افسردگی از دستگاه ماساژور و ماساڑور دستی استفاده می شود. دستگاه ماساژور در حین ماساژ دادن فشار ملایمی به عضلات و مفاصل وارد می کند و باعث رفع دردهای عضلانی و مفاصل می گردد.

فواید ماساڑ بدن

ماساژور برقی

ماساڑور برقی به دو صورت دستی و خودکار موجود است. این ماساژور ها با استفاده از دوشاخه برق یا باتری کار می کنند. در صورت تمام شدن شارژ ماساڑور برقی امکان شارژ مجدد و استفاده مجدد از آن وجود دارد. برطرف کردن گرفتگی بدن و رفع نمودن درد از فواید ماساڑ با استفاده از ماساڑور برقی می باشد.

ماساڑ درمانی

توپ ماساژ

توپ ماساژ یک ماساژور اقتصادی و کوچک و نوعی ماساڑور دستی است و به همین دلیل می توان به راحتی در یک چمدان یا کیف دستی آنرا جای داد و همه جا از آن استفاده کرد. توپ های ماساژ فواید زیادی دارند اما با این وجود، همیشه نمی تواند جایگزین ماساژ سنتی که توسط یک درمانگر مجرب ارائه می شود، گردد. از آنجا که استفاده از توپ ماساژ بسیار راحت است، می توانید تقریباً در هر جایی از آنها استفاده کنید، مثلاً در مقابل دیوار، پشتی صندلی، روی زمین یا حتی می توانید از دستان خود برای ماساڑ دستی استفاده کنید و از فواید ماساڑ بهره ببرید. خیلی از کارمندان ادارات در طول روز و ساعت کاری از توپ های ماساژ  جهت کمک به از بین بردن تنش عضلانی حاصل از استرس ها و فشار های کاری، استفاده می کنند.

ماساڑ با توپ ماساڑ

تجهیزات ماساژ شخصی

تنوع تجهیزات ماساژ شخصی در بازار بسیار زیاد است که در شکل ها و سایز های مختلفی وجود دارد فوم رولرها ، غلتک های ماساژ و توپ ماساڑ از جمله این تجهیزات هستند که به شما حق انتخاب میدهد و کمک میکند که بر طبق نیاز خود بهترین ماساڑور دستی را داشته باشید. توپ ماساژ اغلب از جنس های مختلفی از جمله لاستیک طبیعی یا لاتکس، پی وی سی و ترکیب لاتکس و پی وی سی وجود دارد که به صورت ساده تولید میشوند و البته مدلهایی هم هست که خارهایی روی آن ها طراحی شده که به ماساژ بهتر کمک میکند. توپ ماساڑ نوعی ماساڑور دستی است که کمک میکند که نواحی مختلفی همچون ناحیه استخوان کتف ، کمر ورا ماساژ دهید. خارهایی که روی این توپ ها تعبیه شده اند کمک میکنند که فشاری بیشتری را اعمال کنید.

ماساڑ با فوم رولر

شما می توانید از انواع توپ های جیم بال و توپ های پیلاتس هم به عنوان توپ ماساڑ استفاده کنید.

توپ های سایز بزرگتر کمک میکنند که سطح بیشتری را درگیر کنید و ماساژ بهتری داشته باشید. از این توپها حتی میتوانید در کف پا استفاده کنید. بدین صورت که توپ را زیرپا قرار داده و ماساژ دهید و قطعا بعد از این حرکت حس خوبی خواهید داشت.

آسیب‌های احتمالی ماساژ

التهاب مفاصل

التهاب مفاصل یا آرتروز، به هر دلیلی که بوجود آمده باشد، از جمله مواردی است که امکان دارد با ماساژ، شرایط بدتری به خود بگیرد. لذا از به کار بردن زیاد از حد دستگاه ماساژ بر روی مفاصلِ بدون مشکل هم باید خودداری کرد.

شکستگی استخوان

چنانچه مبتلا به پوکی استخوان هستید و یا استخوان شکسته التیام یافته ای در بدن دارید، فشار ناشی از ماساژ می تواند باعث ایجاد شکستگی‌های جدید در بدن تام شود.

کبودی و خونریزی زیر جلدی

در صورت استفاده از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین و یا پایین بودن پلاکت‌های خون، فشار ناشی از ماساژ می‌تواند موجب پارگی مویرگ‌های زیر پوست شود و خونریزی زیر جلدی و بدنبال آن درد و کبودی ایجاد نماید.

باز شدن زخم‌ها

از انجا که ماساژ بر روی اسکارهای جدید ناشی از اعمال جراحی و یا هرگونه جراحت و یا زخم‌ها و تاول‌های التیام نیافته می توانید باعث ایجاد آسیب در محل زخم شود، لذا بهتر است تا بهبودی کامل از ماساڑ آن نواحی خودداری کنید تا در روند بهبودی آن‌ها،خللی ایجاد نگردد.

چند نکته مهم درباره ماساژ درمانی

ماساڑ درمانی را نباید جایگزین شیوه‌های رایج  درمان کرد و مراجعه به پزشک برای حل یک مشکل خاص را به تعویق انداخت. ماساژ درمانی همان‌گونه که گفتیم باید به عنوان طب مکمل یا جایگزین مورد توجه واقع شود.

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید و نمی‌دانید که آیا ماساڑ درمانی برایتان مناسب است یا خیر در این زمینه با پزشک‌تان مشورت کنید. همچنین می‌توانید به‌دنبال مقاله‌های علمی و رسمی موجود در مورد ماساژ درمانی در شرایط فیزیکی‌ خود بگردید.

قبل از اینکه درمورد شروع ماساژ درمانی و فواید ماساڑ تصمیم گیری کنید، درمورد دوره‌های آموزشی، مدارک و مجوزهای لازم و تجربه‌ی درمانگر مورد نظرتان تحقیق کنید. در خصوص تعداد درمان‌هایی که نیاز دارید، هزینه‌ها و پوشش بیمه، پرس‌وجو نمایید.

اگر درمانگر ماساژ، به شما روش‌های جایگزین دیگری همچون گیاهان دارویی یا سایر مکمل‌ها یا حتی رژیم غذایی ویژه ای را پیشنهاد کرد، حتما قبل از هر تصمیمی آن را با پزشک عمومی‌تان درمیان بگذارید.

فواید ماساڑ

سخن آخر

ماساژ بدن با همه فواید و مزایایی که دارد نباید جایگزین مراقبت‌های پزشکی شود بلکه می تواند به عنوان طب مکمل در درمان و کنترل بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد. حال که با رابطه ماساژ و سلامت آشنا شدید و پی به اهمیت ماساژ درمانی بردید، بهتر است ماساڑ درمانی را در برنامه زندگی خود قرار دهید. بهترین و کم هزینه‌ترین راه برای انجام ماساژ آن هم در مکان دلخواهتان، این است که از دستگاه‌ها و وسایل ماساژ استفاده کنید.

ما در فروشگاه آنلاین فیت اکس مجموعه ای از بهترین و متنوع ترین تجهیزات ماساڑ را برایتان فراهم کرده ایم تا بتوانید با توجه به شرایط و نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید. همکاران ما آماده مشاوره به شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *